Аміак рідкий технічний
Аміак рідкий технічний, (NH3)
Газ, який зжатий під тиском 15,8 МПа при температурі 400С, масова частка азоту становить 82,2%. Зберігається, транспортується в спеціальних стальних цистернах чи балонах, які витримують тиск 25-30 атмосфер. На вигляд прозора рідина з сильним запахом аміаку, при вдиханні якої в співвідношенні 1:10 000 може наступити смерть. Аміак рідкий при атмосферному тиску – летучий газ, при температурі 200С має питому щільність 0,61 т/м3. Тому його при застосуванні, обов’язково потрібно заробляти в ґрунт на глибину 15 см за допомогою спеціальних машин. При внесенні в ґрунт, спочатку відбувається його стерилізація, а потім знову починають свою життєдіяльність ґрунтові мікроорганізми. При цьому спочатку аміак рідкий під дією іонів гідроксилу підлуговує ґрунт, а потім (через 17-30 діб) перетворюється в нітрати, де утворюється азотна кислота, що призводить до біологічного підкислення ґрунту (для нейтралізації 1ц добрива потрібно 2,90ц СаСО3 ). Такі різкі коливання рН ґрунту позитивно впливають на доступність рослинам сполук фосфору та мікроелементів. При внесенні аміаку в ґрунт, відбувається руйнування кореневої системи, і це проходить до тих пір, поки він не перетвориться в амоній (цей процес може проходити від декількох годин до 10-15 діб). Тому аміак рідкий при несприятливих погодно – кліматичних умовах краще застосовувати перед посівом сільськогосподарських культур. Головна перевага аміаку рідкого перед твердими добривами, це зниження вартості одиниці азоту до 40%, рівномірне і точне внесення дози добрива та повна механізація всіх робочих процесів – від транспортування до застосування в ґрунт.
Аміак рідкий в суміші з повітрям або киснем вибухонебезпечна та токсична речовина, яка при попаданні на шкіру призводить до сильних опіків. Тому обов’язково при роботі з цим добривом потрібно дотримуватись правил техніки безпеки та застосовувати індивідуальні засоби захисту.
Норми внесення добрива встановлюються за результатами агрохімічних аналізів ґрунту, біологічних особливостей культури та запланованого врожаю.